Do siedziby Urzędu Miejskiego w Opocznie zawitała ekipa telewizyjna z TVP Łódź. Głównymi bohaterami spotkania byli burmistrz Michał Konecki i jego zastępca, Jan Zięba. W rozmowie przed kamerami, urzędnicy omówili plany dotyczące przyszłej reorganizacji instytucji edukacyjnych działających na terenie ich gminy.

Zarówno burmistrz, jak i jego zastępca podkreślali, że proponowane przez nich modyfikacje systemu oświatowego nie przewidują skasowania żadnej z placówek. Szkoły, które zostaną objęte zmianami, przeobrażą się w centra edukacyjno-kulturalno-integracyjne. Będą one prowadziły zajęcia dydaktyczne dla uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej oraz pełnić funkcję przedszkoli.

Podstawową motywacją do podjęcia działań reorganizacyjnych jest niestabilna kondycja finansowa gminy – prognozowane na rok 2025 wydatki na cele edukacyjne mogą wynieść nawet 120 milionów złotych. Tymczasem budżet, który gmina uzyska z funduszy rządowych na te cele, wyniesie zaledwie 67,4 milionów złotych. Stanowi to prawie połowę wszystkich planowanych wydatków gminy.

Władze Opoczna mają nadzieję, że za sprawą relacji TVP Łódź, temat trudnej sytuacji finansowej ich gminy oraz planów reorganizacji sieci oświatowej dotrze do szerszego grona odbiorców. Problem niskiego finansowania oświaty w kontekście zmian demograficznych nie jest ograniczony tylko do gminy Opoczno – to wyzwanie, z którym borykają się również inne samorządy na terenie całego kraju. Jest ono skomplikowane i wymaga przemyślanych, systemowych rozwiązań oraz dogłębnego zrozumienia potrzeb edukacyjnych społeczności lokalnej.