Seniorzy na uniwersytecie
Październik to miesiąc kojarzony ze studentami – od wielu lat nie tylko tymi młodszymi, ale również nieco starszymi – słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Tego rodzaju podmioty działają coraz prężniej w całej Polsce – zarówno w miastach akademickich, jak i w niewielkich ośrodkach.
Ta formuła aktywności cieszy się dużą i wciąż rosnącą popularnością. Trudno się temu dziwić – dzisiejsi emeryci to wciąż osoby młode duchem, a często również ciałem. Dzięki większej świadomości zdrowotnej, w tym dietetycznej i szerzej – ekologicznej – osoby w starszym wieku dziś są o wiele sprawniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w związku z tym chcą być nadal dynamiczne i twórcze.
Uniwersytety Trzeciego Wieku dają im wiele możliwości w tym zakresie – mogą nie tylko rozwijać pasje, które być może musieli „pozostawić” na potem, czyli właśnie na czas po zakończeniu aktywności zawodowej, ale również odkrywać zupełnie nowe talenty i potrzeby.
Bogate programy UTW przyciągają z roku na rok więcej studentów – tak jest również w Opocznie.
Inauguracja nowego roku na opoczyńskim UTW
Rok akademicki 2022/2023 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Opocznie został niedawno rozpoczęty. Jak przystało na taką okazję – odbyła się uroczysta inauguracja, z udziałem władz miasta, uczelni, zaproszonych gości i samych studentów.
Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury, przy którym UTW działa.
Po części artystycznej odbył się inauguracyjny wykład, który dotyczył historii społeczności żydowskiej w dziejach Opoczna. Wykład wygłosił dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Adam Grabowski.
Przedstawiono również projekty i cele, które będą realizowane podczas właśnie rozpoczętego nowego roku akademickiego. Pojawiło się wiele nowych, ciekawych propozycji, dlatego już dziś można powiedzieć, że kolejne miesiące, z pewnością, będą bardzo angażujące dla całej społeczności opoczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.