Warto się badać

Mammografia to jedno z kluczowych i jednocześnie prostych, nieinwazyjnych badań, dzięki którym można zachować zdrowie i życie. Metoda, z której korzysta się w tym badaniu umożliwia rozpoznanie patologii w obrębie piersi na bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie manifestują się one w widoczny sposób, taki który mógłby być wykryty np. za pomocą badania palpacyjnego czy też samokontroli piersi.

Dostępność do tego typu badań nie zawsze była zadowalająca, jednak w ostatnich latach zmieniło się to, m.in. dzięki różnym programom medycznym, realizowanym zarówno na poziomie krajowym, jak o lokalnym. Teraz możliwe jest diagnozowanie większej liczby osób, szczególnie w wieku, w którym dane choroby występują najczęściej.

W przypadku mammografii – programy dotyczą zazwyczaj kobiet w wieku od 50 do ok. 70 lat. Kolejne bezpłatne badanie mammograficzne odbędzie się w Opocznie już w listopadzie.

Bezpłatne badania mammograficzne w Opocznie

Już 8 listopada 2022 r. w Opocznie odbędzie się akcja, w ramach której można się będzie przebadać za darmo w mammobusie. Warto zapisać sobie tę datę w kalendarzu – mammografia będzie wykonywana przez kilka godzin – od 9.00 do 15.00.

Zaprasza organizator – firma LUX MED. Z bezpłatnego badania będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia.

Badanie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wykonane będzie w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Nie jest konieczne posiadanie aktualnego skierowania lekarskiego.

Mammobus, czyli mobilna specjalistyczna pracownia mammograficzna, będzie stacjonować przed Miejskim Domem Kultury.

Warunkiem skorzystania z badania jest posiadanie ubezpieczenia. Mammografia będzie przeprowadzona u pań, które nie miały jej wykonywanej w ciągu ostatnich dwóch lat, a w przypadku bycia w grupie ryzyka – po okresie jednego roku.

Zobacz jak wygląda badanie mammograficzne i kto jest w grupie ryzyka wystąpienia nowotworu piersi.