Impreza o nazwie Kusoki Powiatu Opoczyńskiego, która miała swoją premierę w lutym 2020, znalazła się na czele kalendarza wydarzeń lokalnych, o czym dowiedzieliśmy się z naszego poprzedniego artykułu zatytułowanego „Powiatowe Kusoki”. Warto wspomnieć, że wydarzenie to przetrwało mimo trudności, dzięki wsparciu lokalnej społeczności. Ta unikalna uroczystość początkowo organizowana była w Kraśnicy, lecz po decyzji Gminy Opoczno o odwołaniu tradycyjnego święta, powiat opoczyński podjął się roli gospodarza, co opisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Ostatnie Kusoki przed pandemią COVID-19 odbyły się dwa lata temu, tuż przed tym jak w marcu 2020 roku życie publiczne zostało praktycznie zawieszone. Druga edycja wydarzenia miała miejsce dopiero rok później, co zostało udokumentowane w artykule pod tytułem „To były kusoki Romana Wojciechowskiego”.

Trzecia edycja Kusoków Powiatu Opoczyńskiego, stanowiących lokalne obchody tłustego czwartku, odbyła się dzisiaj, przyciągając tłumy. Zostało to świętowanie znowu zauważone jako wielkie święto folkloru regionu opoczyńskiego. Już przy wejściu na salę było widać, że większość kobiet dumnie prezentowała tradycyjne stroje opoczyńskie, znanego jako „pasiaki”. Reprezentacja męska również uczestniczyła w wydarzeniu, niektórzy nawet w mundurach strażackich.

Dzień rozpoczął się od skeczu wykonanego przez ekipę z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Opocznie, który był uzupełniony muzyką Kapeli Romana Wojciechowskiego. Oficjalne powitanie gości nastąpiło następnie dzięki Marcinowi Baranowskiemu – Staroście Opoczyńskiemu oraz Marii Barbarze Chomicz – Wicestarostwie. Po nich na scenę wkroczyli zaproszeni goście.