Tradycja i nowoczesność… na talerzu

Fundacja „Kulturalna Przestrzeń” zaprasza różne środowiska kultywujące tradycje regionalne, w tym kulinarne, do udziału w niezwykłym przedsięwzięciu – projekcie „Moda na EtnoFit”. Inicjatywa ma charakter ogólnopolski.

Jej głównym celem jest stworzenie nowej odsłony polskiej kuchni, bazującej na bogatej tradycji kulinarnej poszczególnych regionów – jednak w nowoczesnym wydaniu, zakładającym mniejszą kaloryczność i co za tym idzie – większą lekkość najpopularniejszych potraw.

Stąd też nazwa projektu – „Moda na EtnoFit”. Niektórzy mogą podchodzić do takich pomysłów z pewnym sceptycyzmem – uznając, że nie może być prawdziwego smaku tradycyjnej kuchni np. bez sutej omasty albo ciężkich mięs czy zawiesistych, tłustych sosów.

Podejmowane przez pasjonatów jedzenia zdrowego i zarazem smacznego próby stworzenia lżejszych odpowiedników zazwyczaj ciężkostrawnych potraw tradycyjnych, okazywały się jednak sukcesem, dlatego inicjatorzy projektu uznali, że warto postawić na tradycję i kreatywność.

Stąd zaproszenie wystosowane do Kół Gospodyń Wiejskich, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Uniwersytetów Ludowych czy też Kół Seniora do udziału w programie.

Projekt ogólnopolski

Akces do programu może zgłosić od pięciu do dziesięciu organizacji z każdego województwa. Projekt jest obecnie w fazie realizacji – pierwsze inicjatywy podjęto niedawno, w sierpniu br. Koniec programu wyznaczono na grudzień 2023 roku.

W tym czasie w całej Polsce będą trwały prace mające na celu przybliżenie regionalnych tradycji kulinarnych, odbywać się też będą warsztaty kulinarne „Etnofit na talerzu”, ale to nie wszystko. Szczególnie interesująco zapowiadają się Rynki Smaków, w ramach których prezentowane będą wyroby charakterystyczne dla danego regionu oraz ich „lżejsze” wersje w stylu fit.

Zwieńczeniem projektu będzie Festiwal Etno Fit Smaki i różne wydawnictwa, dzięki którym dwuletni wysiłek wielu środowisk z całej Polski zostanie utrwalony – i jak mają nadzieję inicjatorzy projektu – rozpropagowany w wielu polskich domach.

Wydana zostanie m.in. książka z przepisami oraz tematyczna gra planszowa.