W Miejskim Domu Kultury w Opocznie, odbyło się wyjątkowe wydarzenie – XVI Opoczyński Przegląd Stołów Wielkanocnych „Baba Wielkanocna”. Ten niepowtarzalny festiwal łączył w sobie zarówno występy artystyczne na scenie, jak i degustację tradycyjnych potraw kuchni wielkanocnej.

Na początek, publiczność, zgromadzoną w opoczyńskim domu kultury, ugościły występy lokalnych zespołów. Po części artystycznej nadszedł czas na kulinarne atrakcje. Potrawy wielkanocne, starannie przygotowane przez wiejskie gospodynie, zostały poświęcone przez ks. Jana Serszyńskiego, dziekana opoczyńskiego. Na stołach królowały dania z jajek, mięsa oraz ciasta, w tym nieodzowna baba wielkanocna.

Zgodnie z tradycją poprzednich lat, Przeglądowi towarzyszył również kiermasz wielkanocny. Ludowi twórcy oferowali rozmaite ozdoby tematyczne, takie jak pisanki czy palmy. Zastępca burmistrza Opoczna, Tomasz Łuczkowski, podkreślił, że organizowana przez opoczyński dom kultury impreza doskonale wpisuje się we wspierane przez samorząd działania mające na celu kultywowanie tradycji ludowej regionu.

W trakcie wydarzenia odbył się również wzruszający moment pamięci o niedawno zmarłej Lucynie Wąsik. Jako wieloletnia przewodnicząca kół gospodyń wiejskich gminy Opoczno, wniosła ogromny wkład w wiele lokalnych inicjatyw, między innymi właśnie w organizację Przeglądu „Baby Wielkanocnej”. Uczestnicy wydarzenia oddali jej cześć minutą ciszy.