Kolejny Spacer Historyczny

Spacery śladami historii stają się już małą tradycją w Opocznie. Tego rodzaju spotkania cieszą się coraz większą popularnością w całej Polsce. Jesień, jeśli aura jest sprzyjająca, to idealna pora na spacery.

Te w wydaniu jesiennym to świetny sposób na aktywny i zarazem spokojny relaks – nie tylko w parku. Można połączyć „przyjemne z pożytecznym” i korzystać z łask dobrej aury, ale również dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat miejsc, które z pozoru są nam bardzo dobrze znane, jednak okazuje się, że zawsze kryją przed światem jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic.

Spacery śladami historii to idealna okazja do tego, aby zgłębić wiedzę o miejscach nam bliskich i jednocześnie aktywnie spędzić czas w gronie osób, którym także nie jest obojętne historyczne i kulturowe dziedzictwo miasta.

Najbliższy Spacer Historyczny w Opocznie odbędzie się już w tę sobotę, 18 września 2021 r. Początek – o godzinie 16:00. Zaprasza Muzeum Regionalne w Opocznie. Wyjście – sprzed gmachu muzeum.

Opoczyńska ceramika

Tematem sobotniego Spaceru Historycznego będzie ceramika, z którą od lat kojarzone jest miasto. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zapoznać się z historią zakładów ceramicznych w Opocznie, które zostały założone w dziewiętnastym wieku i od tego czasu, przechodząc różne koleje losu, rozwijały się jednak dynamicznie, stając się jednym z czołowych producentów na terenie Polski i jednym z większych w Europie.

Opoczyńskie zakłady ceramiczne to dzieło Jana Dziewulskiego oraz braci Józefa i Władysława Lange. Przewodnik, który będzie towarzyszył spacerowiczom, przedstawi szczegółowo historię zakładów – począwszy od powstania do czasów współczesnych.

Opowiedziana zostanie nie tylko historia fabryki – uczestnicy spaceru udadzą się także do różnych miejsc na terenie miasta, w których można wciąż znaleźć oryginalne posadzki, ułożone z płytek marki Opoczno.

Będzie to jednocześnie spacer szlakiem nieodkrytych zakamarków miasta.