Znów nieco inne święta…

Już za tydzień będziemy świętować kolejną Wielkanoc. W ciągu dwóch ostatnich lat nie było to świętowanie najradośniejsze i nie takie, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni. Szczególnie w roku 2020 wiele osób nie mogło spędzić tak ważnych świąt z najbliższą rodziną.

Osoby praktykujące bardzo przeżyły brak możliwości uczestniczenia w nabożeństwach Triduum Paschalnego i konieczność uczestniczenia w mszach świętych jedynie za pośrednictwem telewizji czy Internetu. Co prawda rok temu było to już łatwiejsze, ale nie wszystkich przekonywała konieczność przestrzegania różnych obostrzeń, w tym przede wszystkim noszenie maski.

W tym roku, wiele wskazywało na to, że Wielkanoc upłynie w o wiele radośniejszej atmosferze i zgodnie z ulubionymi polskimi tradycjami – jednak sytuacja na naszej wschodniej granicy nie napawa optymizmem i będzie rzutować również na świąteczną atmosferę.

Z drugiej strony – będziemy mogli przeżywać Wielkanoc w szczególny sposób –  wraz z osobami, które licznie przybyły do nas z Ukrainy, uciekając przed tragicznymi skutkami trwającej w tym kraju wojny.

Wspólne świętowanie już w najbliższą sobotę

Choć uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim wyznawcy prawosławia, jednak zbliżająca się Wielkanoc obchodzona jest we wszystkich kościołach chrześcijańskich. W tym roku katolicy i protestanci obchodzą Wielkanoc 17 kwietnia, prawosławni – zaledwie tydzień później – 24 kwietnia 2022 r.

W związku z tym będzie to wyjątkowa, choć niestety również smutna dla naszych gości okazja, by zintegrować się w społecznościach lokalnych, które przyjęły uchodźców i przygotować się do Wielkanocy, która dla chrześcijan ma wielkie znaczenie, również jako święto wielkiej nadziei.

Mieszkańcy Opoczna i goszczący w mieście uchodźcy z Ukrainy będą mogli się spotkać już w najbliższą sobotę, 9 kwietnia, na „Wspólnym świętowaniu”, podczas którego podzielą się swoimi tradycjami wielkanocnymi.

Spotkanie odbędzie się w Miejskim domu Kultury. Przygotowano bogaty program, w tym występy regionalnych zespołów, degustację potraw wielkanocnych, wystawę ozdób świątecznych oraz gry i zabawy dla dzieci.