Regionalne Muzeum w Opocznie jest zaszczycone, aby przyjąć gości na uroczystość Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja 2024 roku, zaczynając od godziny 17:00. Przybycie i udział w tym wydarzeniu są całkowicie bezpłatne, a doświadczenie niewątpliwie będzie niezapomniane.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 otwarciem specjalnej wystawy poświęconej Marianowi Zachowi – Hubalczykowi, Kolekcjonerowi i Artysty. Wyjątkowa ekspozycja zawierać będzie setki cennych artefaktów, głównie militariów i walorów falerystycznych, które mają silne historyczne powiązania z regionem opoczyńskim. Większość z nich pochodzi ze prywatnej kolekcji śp. płk. Mariana Zacha z Poświętnego, honorowanego Hubalczyka, strażnika tradycji, chwały i sławy polskiego oręża, zasłużonego kolekcjonera i miłośnika lokalnej historii. Ekspozycja obejmuje również unikalne pamiątki po majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”.

O godzinie 20:00 w programie zaplanowano następne otwarcie. Tym razem będzie to wystawa „Wojowie, rycerze, żołnierze” ze zbiorów Piotra Gajdy oraz Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Ekspozycja ta prezentuje ewolucję historycznego uzbrojenia oraz przemiany formacji wojskowych począwszy od czasów wojów wczesnopiastowskich. Wystawę uzupełniają unikalne militaria z kilku wieków, pochodzące ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum.

Na koniec, nie można pominąć średniowiecznego pikniku organizowanego przez Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej. Goście będą mieli okazję podziwiać liczne atrakcje, takie jak walki rycerskie, pokazy łucznicze i prezentacje strojów typowych dla tamtego okresu.