Coraz więcej obszarów w zasięgu kamer miejskich

Sieć monitoringu miejskiego w Opocznie rośnie w siłę. W drugiej połowie sierpnia 2021 r. zainstalowano kolejne kamery, zarówno w nowych lokalizacjach, jak i w tych, które są już w zasięgu sieci – w tym przypadku dodano nowe kamery.

W chwili obecnej sieć monitoringu liczy już więcej niż sto kamer – a to nie koniec. Według zapowiedzi władz miasta – kolejne kamery będą się pojawiać sukcesywnie w kolejnych miesiącach, zgodnie z zapotrzebowaniem komunikowanym przez mieszkańców, różne organizacje i przez radnych miejskich.

Od stycznia 2021 r. monitoring miejski w Opocznie powiększył się o ponad trzydzieści nowych kamer. Dzięki temu w zasięgu obsługiwanego przez Straż Miejską monitoringu znalazły się m.in.: dwa popularne place targowe w Opocznie (przy ul. Piotrkowskiej i al. Sportowej), teren Miejskiego Klubu Sportowego Ceramika Opoczno oraz boisko w Bielowicach.

To nie wszystko – wzbogacono system już działających kamer, m.in. na rondzie im. Żołnierzy Wyklętych, rondzie ks. Jana Wojtana oraz przy zalewie.

Opoczno bezpieczniejsze

Centrum Opoczna jest obecnie monitorowane przez 102 kamery. Sieć jest w systemie ciągłym obsługiwana przez Straż Miejską, która zyskała więcej możliwości w tym zakresie po przeprowadzce do nowej siedziby.

W polskich miastach, zarówno największych, jak i mniejszych, pojawia się coraz więcej kamer działających w systemach monitoringów miejskich. Dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa w miejscach najpopularniejszych, ale również mniej uczęszczanych.

Kamery instalowane są na głównych ulicach i placach miast, w miejscach często uczęszczanych, jak np. miejskie targowiska, a także na skwerach i w parkach – wszędzie tam, gdzie potencjalnie może częściej dochodzić do przestępstw czy też innych niebezpiecznych zdarzeń.

Materiały z monitoringów miejskich mogą być udostępniane na wniosek uprawnionych organów, a także zabezpieczane na wniosek osób prywatnych, jeśli istnieją do tego odpowiednie przesłanki.