Folk Fashion Show 2021 w tomaszowskim muzeum

Moda i ludowość? A może moda na ludowość? Ubrania w stylu folk, moda folkowa… Jakie skojarzenia budzą te określenia? Większość z nas, oczami wyobraźni, widzi piękne, bogate, pełne kolorów i zdobień stroje, które dziś można spotkać przede wszystkim na festiwalach kultury ludowej, koncertach, czy w skansenach albo w muzeach etnograficznych.

Dla niektórych osób tradycja ludowa zachowana w strojach, to również doskonała „baza” do tworzenia współczesnych stylizacji, kreatywnie nawiązujących do wzorów i kolorów charakterystycznych dla danego regionu.

Aby jednak świadomość wielowiekowych tradycji ludowych nie została utracona, konieczne jest m.in. prezentowanie ich w odsłonach ciekawych dla kolejnych pokoleń. Próbę takiego wyeksponowania historii stroju ludowego podjęło muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, które zorganizowało wystawę – „Folk Fashion Show 2021”.

Ekspozycja prezentuje bogatą gamę strojów ludowych z regionu Bukowca Opoczyńskiego, Będkowa, Lubochni i innych miejscowości regionu.

Wystawa w muzeum w Tomaszowie

Tomaszowskie muzeum przygotowało z dużym zaangażowaniem ekspozycję regionalnych strojów ludowych. Piękne stroje zaprezentowane zostały przez mieszkańców pobliskich miejscowości. Ma to swój szczególny wymiar, również oświatowy.

Organizatorzy wystawy chcieli zintegrować wokół tradycji młodszych i starszych mieszkańców, po to, żeby na nowo docenili wielką wartość, jaką jest kultura ludowa, będąca nośnikiem piękna, które było bliskie kolejnym pokoleniom.

„Folk Fashion Show 2021″ jest efektem wielowątkowej pracy, m.in. fotografów. Zdjęcia współczesnych mieszkańców w tradycyjnych strojach ludowych przemawiają w sposób szczególny do odbiorcy. Możemy na nowo odkryć jakość strojów, w których nasi dziadkowie i pradziadkowie świętowali, np. udając się w niedzielę do kościoła.

Zwraca uwagę pieczołowitość, z jaką wykonywano ówczesne stroje. Ubrania są uszyte z bardzo dobrej jakości materiałów, a zdobienia mogą zachwycić nawet najbardziej wybrednego współczesnego fashionistę.