Tradycja i nowoczesność

To połączenie sprawdza się w sposób szczególny – w różnych wymiarach kultury, w tym m.in. muzycznej. Regiony, które „dysponują” bogatym dziedzictwem kulturowym, którego jednym z wyjątkowych wymiarów jest twórczość muzyczna, kultywują tradycję – adaptując ją do czasów współczesnych.

Takie „połączenia” są zawsze twórcze i niebanalne. Tworzą nową jakość. Region opoczyński jest jednym z tych, których bogactwem jest m.in. kultura muzyczna. Jak zainteresować muzyką ludową młode pokolenie?

Warsztaty muzyczne to doskonałe „zaproszenie” do wspólnej muzycznej wędrówki – zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników różnych muzycznych klimatów.

Już 28 maja br. na scenie Miejskiego Domu Kultury w Opocznie odbędą się warsztaty muzyczne, przygotowane wspólnie z Gminą Opoczno.

W sali widowiskowej MDK zaprezentowane zostaną różne zagadnienia związane ze sztuką muzyczną regionu (poruszone zostaną kwestie techniczne, takie jak zasady gry zespołowej, układania muzyki, rytmu itp.). Sobotnie spotkanie zakończy koncert.

Koncert zespołu Odpoczno

Warsztaty prowadzone pod hasłem „Tradycja i Nowoczesność” będą trwały kilka godzin. Pierwsza część rozpocznie się o godzinie 13.00. Druga – zakończy o godzinie 17.00.

W jej ramach zaprezentowane zostaną możliwości adaptacyjne utworów tradycyjnych na „język” nowoczesnych muzycznych klimatów.

Uczestnicy warsztatów poznają m.in. sposoby łączenia tradycyjnej muzyki ludowej z nowoczesnym aranżem.

Muzyczny dzień w opoczyńskim MDK zakończy wspólny koncert uczestników warsztatów z zespołem Odpoczno, którego członkowie poprowadzą wcześniej część warsztatów.

Początek koncertu o godzinie 20.00. To wydarzenie będzie szczególnie oczekiwane przez miłośników muzyki znanej jako world music, która bazuje na tradycjach muzycznych wypracowanych przez wiele pokoleń na danym obszarze.

Odopoczno cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością, którą zdobywa sukcesywnie już od ośmiu lat. Oficjalnie kapela zaczęła działalność w 2014 roku.

Formację tworzą muzycy specjalizujący się w różnych gatunkach, takich jak alternatywny rock, muzyka improwizowana i polska muzyka ludowa różnych regionów.

Różne muzyczne zamiłowania dały podstawę do stworzenia jedynego w swoim rodzaju, niebanalnego i bardzo lubianego repertuaru, kojarzonego dziś z zespołem.