Spotkania z olimpijczykami

Ostatnie dni października i pierwsze listopada br. upłynęły w Opocznie pod znakiem sportu, a dokładniej – sportu i edukacji. W mieście miało miejsce wiele imprez, które miały na celu promocję aktywności sportowej, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców miasta.

Do skutku doszła długo oczekiwana Wielka Olimpijska Lekcja Wychowania Fizycznego, w której udział wzięli wybitni polscy sportowcy – uczestnicy zawodów olimpijskich. Znani i lubiani sportowcy nie tyle wzięli udział w lekcji, co ją poprowadzili, wzbudzając entuzjazm młodych adeptów różnych dyscyplin.

Wydarzenie miało miejsce 26 października 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 3. Młodzież miała możliwość spotkać się z: Agnieszką Brandeburą-Krzynówek, uprawiającą gimnastykę artystyczną, która reprezentowała Polskę podczas zmagań olimpijskich w Sydney w 2000 r., Elżbietą Nowak – koszykarką, wielokrotną reprezentantką Polski w imprezach rangi mistrzowskiej oraz IO w Sydney, z Sylwestrem Bednarkiem – lekkoatletą, uczestnikiem IO w Rio de Janeiro z 2016 r. i z Tomaszem Kucharskim, dwukrotnym mistrzem olimpijskim z Sydney i z Aten, który triumfy święcił wraz z Robertem Syczem w wioślarstwie.

Gościem honorowym była Wanda Panfil, wybitna polska maratonka, mistrzyni świata i uczestniczka IO w Seulu oraz w Barcelonie.

Lekcja Olimpijska i inne zawody

Wielka Lekcja Olimpijska miała na celu promocję kultury fizycznej, zdrowego współzawodnictwa zgodnego z zasadami fair-play, integrację poprzez sport oraz wspieranie nowych sportowych talentów.

W lekcji prowadzonej przez sportowców udział wzięli uczniowie piątych klas z opoczyńskich szkół podstawowych. Organizatorem imprezy była Gmina Opoczno. Lekcja była jednym z ważniejszych wydarzeń sportowych, jakie udało się zorganizować w ostatnim czasie w Opocznie.

Gmina od dłuższego czasu stawia na aktywną promocję sportu, dlatego oprócz spektakularnych wydarzeń, w mieście odbywają się cyklicznie różne zawody, które mają wyłonić młode talenty i wspomóc je na drodze dalszego rozwoju.

Kilka dni temu miejska pływalnia gościła zawodniczki i zawodników z roczników 2009, 2007 oraz 2008 podczas Mistrzostw Powiatu w Pływaniu Drużynowym Dziewcząt i Chłopców. Niedawno odbyły się także Szkolne Igrzyska Sportowe Szkół Miejskich w Piłce Ręcznej.

Sukcesy sportowe na arenach międzynarodowych rozpoczynają się w szkole, a nawet wcześniej. Tajemnicą przyszłych sukcesów jest odpowiednio szybkie wprowadzenie dzieci w świat sportu i wzbudzenie w nich autentycznej pasji, która pozwoli sukcesywnie się rozwijać.