O tym, że w okresie około wielkanocnym, wielu kierowców siadało za kierownicę po spożyciu alkoholu, było wiadomo. Nie bez powodu policja wysyłała więcej patroli na ulice. Jednak w tym roku zdecydowanie więcej było pijanych rowerzystów. Oni również podlegają karze!

Przykładem może być 34-letni mieszkaniec Łodzi, który do Opoczna przyjechał na święta do rodziny. Policjanci zatrzymali go, gdy jechał rowerem zygzakiem po jednej z głównych ulic miasta. Po sprawdzeniu alkomatem wyszło, że rowerzysta miał we krwi ponad jeden promil alkoholu. Łodzianin otrzymał mandat karny w wysokości dwa i pół tysiąca złotych.

Kolejna sprawa nie skończyła się już tak dobrze. 28-latek, mieszkaniec Opoczna, usiłował skręcić w miejscu niedozwolonym, poruszając się na rowerze. Nie zauważył jadącego prawidłowo audi i wjechał prosto pod koła. Rowerzysta został przewieziony do szpitala z niegroźnymi obrażeniami. Badania wykazały, że miał we krwi ponad 1,7 promila alkoholu. Za spowodowanie kolizji drogowej oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości, rowerzysta otrzymał mandat w wysokości pięć tysięcy złotych.