Jak skutecznie promować krwiodawstwo?

W Opocznie kolejny raz odbyła się operacja „Komar”. Nie była to jednostkowa akcja, a cały cykl działań, które miały na celu aktywne promowanie krwiodawstwa. Oddawanie krwi cieszyło się dużą popularnością kilkadziesiąt lat temu. Obecnie tak chętnie nie oddajemy krwi, choć honorowych krwiodawców w różnych pokoleniach nie brakuje.

Jednak coraz więcej centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz szpitali na terenie całego kraju informuje o niedoborach tego najcenniejszego, naturalnego preparatu, którego do tej pory nie dało się zastąpić żadną substancją uzyskaną syntetycznie.

Krew jest niezbędna na co dzień w szpitalach, bez niej nie mogą się obyć różne procedury medyczne, w tym zabiegi operacyjne. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele krwi musi być użytej, by można było przeprowadzić nawet mniej skomplikowaną operację.

W celu promowania aktywnych postaw w tym zakresie, realizowanych jest wiele akcji w całej Polsce. Oprócz regionalnych centrów krwiodawstwa działających w trybie ciągłym, inicjowane są także akcje mobilne, np. podczas różnych imprez plenerowych, gdzie można bezpiecznie i wygodnie oddać krew w specjalnych autobusach.

Ciekawą inicjatywą, która znacząco zwiększyła zainteresowanie krwiodawstwem w Opocznie jest operacja „Komar”.

Operacja „Komar” 2021

Kończy się kolejny rok i przychodzi czas podsumowań. Jak w roku 2021 rozwijała się operacja „Komar”, zorganizowana przez opoczyńskich krwiodawców?

Wnioski są pozytywne. Więcej osób angażuje się w oddawania krwi, czego wyrazem jest większa liczba pobrań i więcej litrów pozyskanej krwi.

Tylko podczas ostatniej akcji w tym roku, która odbyła się w listopadzie, oddano łącznie ponad jedenaście litrów krwi. Akcję zorganizował Klub Krwiodawcy. Można było do niej dołączyć w ostatni weekend, 20 listopada, w punkcie zlokalizowanym w Galerii Inspiro.

Zainteresowanych oddaniem krwi było 32 osób, z czego 25 mogło ją oddać. Utworzenie nowego punktu pobrań, w którym można oddawać krew dwa razy w tygodniu było bardzo dobrym pomysłem. Średnio w ciągu tygodnia krew oddaje tu więcej niż dwadzieścia osób. Punkt jest nowoczesny i gwarantuje oddawanie krwi w optymalnych warunkach.