Zbiórki i transporty z darami

Od kilku dni żyjemy w innej rzeczywistości, w związku z wojną na Ukrainie. Doszło do bezprecedensowego ruchu migracyjnego. Codziennie polskie punkty graniczne przyjmują tysiące uchodźców wojennych.

Polska, podobnie jak Rumunia, Węgry, Słowacja oraz Mołdawia przyjmują ludzi uciekających przed rosyjskimi napastnikami, którzy ostrzeliwują nie tylko największe miasta Ukrainy – Kijów i Charków, ale prowadzą jednocześnie wiele równoległych akcji na terytorium ukraińskim.

W ostatnich dniach można słyszeć doniesienia o atakowaniu nie tylko celów wojskowych i strategicznych, ale również cywilów, także na prowincji. Po rozpoczęciu ataku na Ukrainę Polska zaczęła przyjmować uchodźców już tego samego dnia. Początkowo przybywały do nas głównie osoby, które miały swoje rodziny i znajomych w Polsce, co ułatwiało akcję pomocową.

Z każdym dniem można się spodziewać coraz większej liczby osób, którym będzie trzeba zapewnić pomoc od razu – począwszy od wyżywienia, dystrybucji środków higienicznych i zorganizowania noclegu. Spontaniczna i bardzo duża pomoc Polaków okazała się najważniejsza w pierwszych dniach. Już wiemy, że będzie ona musiała być kontynuowana i odpowiednio organizowana.

Na tragedię Ukraińców zareagowali również mieszkańcy Opoczna i okolic

Zbiórka niezbędnych darów dla potrzebujących, takich jak żywność, materiały opatrunkowe, produkty higieniczne i woda trafiły już do osób potrzebujących na polskiej granicy. Akcją kierują strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Opocznie.

Już zapowiadane są kolejne transporty. Z pewnością można liczyć na dalsze zaangażowanie mieszkańców powiatu opoczyńskiego. Codziennie do centrów, które przyjmują dary przekazywane są kolejne niezbędne rzeczy, które mogą pomóc uchodźcom w ekstremalnej sytuacji, w której się znaleźli.

Osoby te spędzają w podróży wiele godzin, niektóre decydują się na to, by iść pieszo do Polsk przez dwadzieścia, trzydzieści kilometrów. Niemal wszystkie te osoby to kobiety i dzieci. Wczoraj doszło do pogorszenia warunków atmosferycznych, co jest szczególnie niebezpieczne dla wycieńczonych ludzi. Wolontariusze pomagający na granicach z Ukrainą proszą o dostarczanie koców i ciepłej odzieży.

Niedługo z Opoczna wyjedzie kolejny transport. Dary można składać w OSP Opoczno i w siedzibie  Starostwa Powiatowego.

Zobacz w jaki sposób inne miasta próbują wspomóc uchodźców.