Ekologia i efektywność w miastach

Efektywne i jednocześnie ekologiczne rozwiązywanie różnych problemów? Takie jest szczególnie pożądane, jeśli mówimy o kwestiach, które mogą dotyczyć większej liczby ludzi.

Od kilku lat, w związku z koniecznością zwiększenia dbałości o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie, promowane są rozwiązania, które są efektywne dla danej społeczności i jednocześnie ekologiczne.

Zmianę podejścia zauważyć można szczególnie w środowiskach lokalnych. W miastach większych i mniejszych stwarza się optymalne warunki dla roślin oraz zwierząt, które mogą nam pomóc w zachowaniu natury w jak najlepszym stanie.

Miasta dbają o to, by stworzyć odpowiednie warunki środowiskowe do lęgu pożytecznych owadów czy ptaków oraz do wzrostu ich populacji. Nie inaczej jest również w Opocznie, gdzie realizowana jest właśnie kolejna proekologiczna akcja.

Budki lęgowe na stadionie miejskim

Trudno zaprzeczyć, że problemem, który może skutecznie uprzykrzyć życie ludziom są w okresie letnim… komary i inne insekty. Do niedawana miasta powszechnie stosowały opryski, które co prawda bywały pomocne, gdy komarów było szczególnie dużo, jednak taka metoda nie pozostawała bez wpływu, negatywnego, m.in. na zieleń miejską.

O wiele skuteczniejszym i sprawdzonym w wielu miastach w Polsce „sposobem” na dokuczliwe owady są… jerzyki, ptaki, których pożywieniem są głównie komary.

Niewielki jerzyk, a dokładniej – jerzyk zwyczajny – wykazuje się wielkim apetytem na te właśnie owady, które są jego przysmakiem. Wystarczy wspomnieć, że jedna para, która karmi młode, może w ciągu jednej zaledwie doby upolować nawet do dwudziestu tysięcy komarów!

Ponieważ ptaki te nie żyją w odosobnieniu, a częściej tworzą kolonie, możemy sobie wyobrazić jakie mają możliwości w zakresie nie tylko efektywnego, ale również ekologicznego „redukowania” problemu komarów w miastach!

Chcąc stworzyć dobre warunki do rozwoju populacji tych pożytecznych ptaków w Opocznie, na terenie stadionu miejskiego zainstalowano specjalne budki lęgowe, które już czekają na swoich skrzydlatych lokatorów!