„To ja” – festiwal technik plastycznych

Do końca czerwca br. można oglądać najnowszą wystawę w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Uroczysty wernisaż odbył się na początku miesiąca. Od tego czasu można podziwiać to, w jaki sposób artyści oraz utalentowani amatorzy, na co dzień zajmujący się zupełnie innymi dziedzinami widzą… siebie – zgodnie z przesłaniem ekspozycji i jej głównym hasłem – „To ja”.

Jak twórczo przedstawić siebie, to kim jesteśmy, co nas tworzy i tworzyło, co miało i ma na nas wpływ? W opoczyńskim Miejskim Domu Kultury znajdziemy aktualnie wiele plastycznych „odpowiedzi” na to niebanalne, choć znane prawdopodobnie wszystkim ludziom pytanie.

Niezależnie od tego kim jesteśmy, co nas kształtowało, jakie mamy pasje, marzenia, motywacje i cele – zawsze zadajemy sobie to pytanie – kim jesteśmy i czy na pewno obraz nas samych, utrwalonych we własnej, a być może również innych pamięci i postrzeganiu… to ja?

Jak wyrazić ten konglomerat pytań, harmonii, ale i zaprzeczeń, niepewności i tego, co stwarza naszą cała percepcję siebie i świata – w sobie i na zewnątrz?

Zaproszeni do udziału w wystawie artyści nie żałowali całej palety plastycznych technik, żeby stwierdzić twórczo – „To ja”.

Różne zawody, różne pasje – wiele technik

Każdy, kto odwiedzi najnowszą wystawę prezentowaną w siedzibie Miejskiego Domu Kultury, od razu zauważy niezwykłą różnorodność technik, które na ekspozycji zagościły.

Trudno się temu dziwić – jeśli ktokolwiek chce przedstawić siebie i stwierdzić w swojej artystycznej wypowiedzi – „To ja” – z pewnością użyje takiej techniki, która będzie mu najbliższa i która na pewno wyrazi właśnie jego. W końcu każdy z nas jest niepowtarzalny, jak linie papilarne dłoni…

Wystawa ma niezwykły klimat, który nikogo z oglądających nie pozostawi w obojętności. Każde zaprezentowane na niej dzieło plastyczne, niezależnie od tego, w jaki sposób powstało, wzbudzi w oglądającym pytanie albo pytania, na które będzie próbował sam odpowiedzieć, tworząc w myślach także swój obraz, tego wszystkiego, co identyfikuje go na tyle, żeby stwierdzić… „To ja”.

Możemy zatem podziwiać obrazy wykonane w różnych stylach, makatki, prace wykonane z nici, ręcznie czerpanego papieru, ceramikę, kompozycje z roślin, ikony, fotografie…

Warto wstąpić choć na chwilę do MDK.