Funkcjonariusze służb drogowych z Opoczna zatrzymali do kontroli 41-letniego mężczyznę, który prowadził swój samochód mając we krwi aż 1,4 promila alkoholu. Co więcej, w trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna ten posiada aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz, za złamanie prawa, grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Te dramatyczne wydarzenia miały miejsce 4 września 2023 roku, dokładnie o godzinie 20:10. To właśnie wtedy w Opocznie przy ulicy generała Kazimierza Załęskiego Bończy policjanci drogówki zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej volkswagena prowadzonego przez 41-letniego mieszkańca Opoczna. Kontrola drogowa szybko przekształciła się w sprawę kryminalną, gdy badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna ma we krwi ponad 1,4 promila alkoholu. Dodatkowe dochodzenie ujawniło, że kierowca ten posiada również aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz musi stawić czoła sądowi i potencjalnej karze do pięciu lat więzienia.

Pomimo licznych kampanii edukacyjnych i świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z jazdą pod wpływem alkoholu oraz łamaniem nakazów sądowych, takie incydenty nadal się zdarzają. Policjanci z opoczyńskiej drogówki stale monitorują sytuację na drogach powiatu i regularnie kontrolują trzeźwość kierowców. Niestety, często spotykają się z przypadkami osób, które ignorują wyroki sądu i prowadzą samochody pomimo obowiązującego zakazu.

Warto przypomnieć, że naruszenie nakazu sądowego dotyczącego zakazu prowadzenia pojazdów jest poważnym przestępstwem. Zgodnie z art. 244 Kodeksu Karnego grozi za to kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.