Nauka czytania zaczyna się w przedszkolu

Jak wyrobić w dziecku dobre nawyki? Najlepiej – dając mu przykład, ale również odpowiednio szybko wdrażając je do projektu, który z różnych powodów jest cenny dla rozwoju młodego człowieka.

Przypomina się znane powiedzenie -„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Nie traci ono nic ze swojej aktualności i stanowi doskonałą definicję procesu wychowania.

Z takiego założenia wychodzą twórcy ogólnopolskich i lokalnych programów, których celem jest aktywna promocja czytelnictwa w społeczeństwie. Szczególnie cenne jest nauczenie kontaktu z książką małe dzieci, w wieku przedszkolnym, które dopiero poznają radość, jaką daje książka i ta wyjątkowa umiejętność i aktywność, jaką jest czytanie.

Ogólnopolska akcja „Mała książka – wielki człowiek”, która jest realizowana m.in. przez Bibliotekę Publiczną w Opocznie ma na celu zachęcenie do czytania nie tylko dzieci, ale również całe rodziny.

Jak wiadomo, czytelnictwo w Polsce, w ostatnich latach, nie odnotowuje najwyższych „wskaźników”, w związku z tym wszelkie akcje mające na celu zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu są bardzo istotne.

Warto odwiedzać biblioteki, zarówno oddziały dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pokażmy dziecku jak piękny świat otworzy się przed nim, jeśli sięgnie po baśń, legendę, tomik poezji, opowiadania czy powieść…

Dobry czytelniczy start

Na dzieci, które będą odwiedzać bibliotekę, czeka wiele atrakcji. Każdy młody czytelnik w wieku przedszkolnym, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z czytaniem, otrzyma specjalny prezent, czyli Wyprawkę Czytelniczą, która będzie stanowiła „dowód” na to, że dziecko stało się pełnoprawnym czytelnikiem.

Do częstego odwiedzania biblioteki będą także zachęcać naklejki. Każde przyjście do biblioteki będzie honorowane kolejną naklejką. Po zebraniu pakietu dziesięciu naklejek mały czytelnik otrzyma dyplom i niespodziankę.

W Wyprawce Czytelniczej znajdzie się książka będąca zbiorem utworów wielu pisarzy i poetów, reprezentujących różne style i podejście do wielu ważnych tematów.

Znajdziemy tu m.in. utwory Wandy Chotomskiej, Adama Bahdaja, Joanny Papuzińskiej, Hanny Januszewskiej, Czesławy Janczarskiej, Małgorzaty Strzałkowskiej, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej, Liliany Bardijewskiej czy Michała Rusinka.

Rodzice otrzymają też broszurę, która pokaże jak cenne jest czytanie w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym dziecka. Znajdzie się tutaj również wiele porad wspierających opiekunów w czynnym zachęcaniu dzieci do kontaktu z książką.